175

اجرای طرح ساماندهی باغ جهانی دولت آباد یزد

در نشست بررسی سند راهبردی توسعه باغ دولت آباد که با حضور مهران فاطمی استاندار یزد، ابوالقاسم محی الدینی شهردار شهر میراث جهانی یزد، حجت الاسلام حسن معزالدینی تولیت مجموعه دولت آباد برگزار شد، در خصوص ساماندهی باغ جهانی دولت آباد بحث و تبادل نظر شد.

استاندار یزد در این نشست عنوان کرد: جلسات هر حوزه باید دارای خروجی های عملیاتی باشد تا با صرف وقت و انجام پیگیری های لازم به نتیجه رسیده و نتایج آن در میدان عمل ملموس و قابل مشاهده باشد.

فاطمی در ادامه با اشاره به معطل ماندن ۲۵ ساله برخی از موضوعات مربوط به باغ دولت آباد یزد، خاطرنشان کرد: کلیه مطالعات انجام شده جهت توسعه باغ دولت آباد باید ظرف مدت یک ماه بررسی و پیوست های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی آن لحاظ و مدل عملیاتی آن تعیین و تصویب شود.

استاندار یزد با بیان اینکه طرح توسعه باغ دولت آباد باید فاز بندی و در مرحله اجرا قرار گیرد، تصریح کرد: فاز یک طرح توسعه این باغ با رعایت ضوابط بالادستی و پیوست ها و مبتنی بر نظرات تولیت موقوفه دولت آباد جمع بندی و برای اجرای آن برنامه زمانبندی تهیه شود.

فاطمی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ضرورت تغییر شیوه آبیاری درختان این مجموعه تاریخی، تاکید کرد: مطالعات مربوط به اجرای سیستم آبیاری قطره ای ظرف مدت یک ماه انجام و عملیات اجرایی آن آغاز شود.

گفتنی است باغ دولت آباد از زیباترین نمونه‌های باغ سازی ایرانی بشمار می آید که در اواخر دوره افشاریه به دستور محمدتقی خان بافقی، حکمران و والی یزد ساخته شد.

باغ از قناتی به همین نام که در سال ۱۱۶۱ هجری قمری به دستور محمدتقی خان به طول ۶۰ کیلومتر ساخته شده و آبیاری می‌شده که جریان آب در باغ اساس استخوان‌بندی و طراحی آن را تشکیل می‌دهد.

این باغ در تاریخ ۱۳۴۶/۱۲/۲۳ به شماره ۷۷۴ در ردیف آثار ملی ایران قرار گرفته و یکی از باغ‌های ایرانی ثبت شده در میراث جهانی توسط یونسکو است.