یزد میراث جهانی نیازمند مدیریتی در خور مقیاس جهانی است

یزد میراث جهانی نیازمند مدیریتی در خور مقیاس جهانی است

مجتبی فرهمند گفت: شهر تاریخی یزد ساختار پیوسته ای از سنت های فرهنگی و اعتقادی، اجتماعی، اقتصادی، بازرگانی و هنری را در پرتو معماری خشتی به وجود آورد است و جریان پویای زندگی را در سایه‌سار همین سنت ها تا به امروز تداوم داده است.

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری یزد، مجتبی فرهمند معاون شهرسازی و معماری و رئیس دومین سمپوزیوم مجسمه سازی خشت خام در مراسم افتتاح نخستین کارگاه بین المللی معماری خشتی با بیان این که شهر تاریخی یزد ساختار پیوسته ای از سنت های فرهنگی و اعتقادی، اجتماعی، اقتصادی، بازرگانی و هنری را در پرتو معماری خشتی به وجود آورد است افزود: یزد میراث جهانی، نیازمند مدیریتی شایسته ماهیت میراثی و در خور مقیاس جهانی است و اینجاست که رسالت و اهمیت این کارگاه بین المللی در آینده شهر تاریخی یزد بیش از پیش نمایان است.
وی گفت: شهر تاریخی یزد ساختار پیوسته ای از سنت های فرهنگی و اعتقادی، اجتماعی، اقتصادی، بازرگانی و هنری را در پرتو معماری خشتی به وجود آورد است و جریان پویای زندگی را در سایه‌سار همین سنت ها تا به امروز تداوم داده است.

فرهمند با اشاره به این که این موضوع به همان اندازه که ارزش آفرین است در بازه‌هایی از زمان مساله ساز نیز شده است گفت: دوگانه حفاظت و توسعه،‌ حفاظت از ارزش های ناملموس، ‌روابط میان محلات، نحوه ایجاد تعامل میان فعالیت‌های سکونتی و گردشگری از جمله دغدغه‌هایی است که در سال‌های گذشته در شهر تاریخی یزد به شکل خاص خودنمایی کرده است.
وی تصریح کرد: تلاش‌های مدیریت شهری در این چند سال اخیر این بوده است که با استفاده از ارزش‌ها، پتانسیل‌ها و داشته‌های شهر، هر تهدید و محدودیت را به فرصت تبدیل کند.
رئیس دومین سمپوزیوم مجسمه سازی خشت خام افزود: یزد کهن‌شهر زیبای ایران زمین یادگار هنر و اندیشه مردمانی است که پایمردی و سختکوشی و عشق را سرلوحه زندگی خود قرار دادند و طرح شهری درانداختند که گذر صدمات و خروش بادها و هجوم دشمنان را از سرگذرانده اما رو به ویرانی نگذاشته است بلکه پس از هر فرودی فرازی جاودانه یافته است.
فرهمند اظهارداشت: بدون تردید این سیر بی‌نظیر تاریخی بدون باور، اندیشه، آموختن، عشق و بردباری میسر نبوده است و تداوم این مسیر نیز بدون این ها ممکن نخواهد بود.

وی گفت: مردمان یزد در گذر تاریخ نظام یکپارچه به وجود آوردند که بازتاب هنرمندانه جهان‌بینی و پاسخ هوشمندان به سبک زندگی آنها بوده است.

فرهمند بزرگترین کامیابی این سال‌ها را می‌توان وفاق به وجود آمده میان مردم ومسئولان در راستای حفاظت از ارزش‌های شهر تاریخی دانست که مسیر توسعه را بر حفاظت معطوف ساخته و توسعه حفاظت محور را رویکرد اصلی خود در مواجهه با شهر تاریخی در نظر گرفته است.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری یزد اظهار داشت: یکی از رویکردهای مدیریت شهر تاکید بر مرمت اجتماعی است. درواقع مساله شهر ارتقا یافته و وارد مرحله تازه ای شده است که به جای کالبد زیست را مورد توجه قرار داده است و نمونه بارز دیگر پس از ثبت جهانی شهر یزد بوده که شرایطی متفاوت از گذشته را پدیدار ساخته است.
وی افزود: شایسته است که کنفرانس شهرهای تاریخی نه تنها در پی شناسایی و پاسخ به بعضی از مشکلات و مسایل شهرهای تاریخی باشد بلکه گامی بردارد به سوی نحوه شناسایی و چگونگی پاسخ دادن به مسایل است و ارائه راهکارهای مفید و اثربخش است.

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.