حفظ کالبد بافت تاریخی یزد با حضور ساکنین محقق می شود

سرپرست منطقه بافت تاریخی شهرداری یزد با اشاره به ویژگی های یزد برای ثبت شدن در فهرست میراث جهانی، گفت: از زمان ثبت جهانی یزد نکته مغفول مانده توجه به ساکنین و مالکان اصلی بافت تاریخی است که این جهانی شدن به برکت حضور آنها و زندگی در این بافت ارزشمند رقم خورده است و در ارزیابی های صورت گرفته از سوی یونسکو هم اصلی ترین ویژگی برای یزد، جریان زندگی در بافت قدیم، تعامل ساکنین با یکدیگر و حضور ادیان مختلف در کنار هم بوده است.

به گزارش روابط عمومی منطقه بافت تاریخی شهرداری یزد - علیرضا نقوی به تعامل ساکنین برای ارائه خدمات مطلوب در بافت تاریخی اشاره و اظهارداشت: اگر بخواهیم کالبد این بافت ارزشمند حفظ شود باید روح آن را که ساکنین هستند حفظ کنیم و این حضور و جریان زندگی در بافت تاریخی، پذیرایی از گردشگران را به بهترین شکل محقق خواهد کرد و رضایتمندی گردشگر از حضور در یزد را به دنبال خواهد داشت.

سرپرست منطقه بافت تاریخی شهرداری یزد افزود: در بافت تاریخی حضور کودکان کار، متکدیان و اتباع را شاهد هستیم که بعضاً مشکلاتی را برای گردشگر ایجاد می کنند که علاوه بر همکاری ساکنین و مالکان خانه های تاریخی، در این زمینه باید سایر دستگاه های مسئول هم به میدان اجرا بیایند تا از ایجاد معضلات اجتماعی جلوگیری شود.

وی محورهای گردشگری را یادآور شد و ادامه داد: پژوهش انجام شده برای حفظ سکونت در بافت تاریخی و تعریف مسیرهای گردشگری به رونق این بخش از شهر کمک خواهد کرد و نگاه انسان محور در گردشگری محقق خواهد شد.

نقوی اظهار امیدواری کرد: با همکاری تورهای گردشگری، مسیرهای تعریف شده در بافت تاریخی که شامل محلات فهادان، گازرگاه، شیخداد، گنبدسبز، میدان خان، دولت آباد و گودال مصلی خواهد بود به بهترین شکل معرفی شود و در طول مسیر خدمات رفاهی به بهترین شکل به گردشگران ارائه گردد.