یئوسـو ـ کره جنوبـی

 

شهر هزارجزیره، شهری در همسایگی اقیانوس، واقع در شرقی ترین نقاط کره زمین، با قلب ایران (یزد) دارای تفاهم دوستی و همکاری است.
   شهر یئوسو (تلفظ : یه اُ سو) یا یوسو با جمعیت نزدیک به سیصد هزار نفر در ایالت جئولانام در ساحل جنوبی کشور کره‌جنوبی واقع شده ‌است. شهرهای یزد و یئوسو از سال 1392 و در حاشیه اجلاس شهرهای جاده ابریشم با هم خواهرخوانده شده‌اند. نقطه تلاقی و آشنایی دو شهر از آنجاست که شهر یئوسو همراه با چندین شهر آسیایی و اروپایی، شبکه ای تحت عنوان «راه آبی ابریشم» تشکیل داده اند که ارتباط تجاری، فرهنگی و سیاسی با شهرهای سنتی جاده ابریشم برقرار می کنند.

 


   این شهر علاوه بر یزد، با چندین شهر از چین، ژاپن، مکزیک، روسیه، فیلیپین و مالزی نیز خواهرخوانده است.
   شهر مدرن یئوسو با ادغام چند شهر کوچک و جزیره های مجاور تشکیل شده است. در حقیقت این منطقه شامل شبه جزیره یئوسو  و 317 جزیره (49 جزیره مسکونی، 268 غیرمسکونی) است. در سال 1998، شهرهای یئوسو  و یوئکهون همراه با شهرستان یوخون ادغام شدند تا شهر متحد یئوسو  را تشکیل دهند.
   به لطف بادها و جریان گرم دریا، یئوسو آب و هوای اقیانوسی با تابستان های خنک و زمستان های ملایم دارد.
    با توجه به تغییر نگاه‌ها نسبت به یئوسو و تعریف هویت جدید آن به‌عنوان یک شهر پیشرو و توریستی و همچنین نزدیکی آن به مجتمع صنعتی یئوچون، یئوسو در طول چند دهه گذشته شاهد پیشرفت زیادی بوده است. در مجمع عمومی کمیته بین المللی نمایشگاه ها که در نوامبر 2007 در پاریس برگزار شد، جامعه جهانی، یئوسو را به عنوان میزبان نمایشگاه جهانی 2012 انتخاب کرد. این نمایشگاه پس از نمایشگاه دایجیون در سال 1993، دومین نمایشگاه جهانی برگزار شده در کره جنوبی بود. برگزاری باشکوه این نمایشگاه باعث نوسازی زیرساخت ها و تحول اساسی در وضعیت شهر یئوسو شد و یک شهر نمایشگاهی با موزه، آکواریوم، سالن های کنفرانس و مراکز هنری در ساحل
شهر، ساخته و بهره برداری شد.
   یک مدل کامل و بزرگ از کشتی های دریایی لاک پشتی در میدان مرکزی شهر ساخته شده است که در زمان های قدیم با موفقیت در برابر نیروی دریایی ژاپن استفاده می شده است. ساحل مانسونگری، با شن و ماسه آتشفشانی سیاه رنگ در نزدیکی یئوسو، محبوب گردشگران کره ای است.
   در دسامبر سال 2014، پل معروف کابلی یئوسو، جزیره دالسان را به اُدونگدو متصل نمود که از مناظر زیبای این منطقه می باشد.   پل دالسان پلی است چشم نواز با 450 متر طول که مرکز شهر را به جزیره دالسان متصل می کند و مشرف بر پارک دالسان است. این پل 20 متر بالاتر از سطح دریاست. رستوران‌های غذای دریایی و کافه هایی با مناظر دل انگیز در اطراف منطقه وجود دارد. جزیره اُدونگدو یئوسو یکی دیگر از نقاط دیدنی است. هفتاد گونه از گل های وحشی وجود دارد که در اینجا شکوفا می‌شود.
  نمایش« بیگ او» یک نمایشگاه معروف در یئوسو است که دارای رویدادی نمایشی با تکنولوژی پیشرفته هولوگرام است. که بر روی سطح آب و آبنمای مدور به نمایش فیلم و موسیقی می پردازد. این نمایش شامل سه بخش است و یک قاب فولادی بزرگ در مرکز آن قرار دارد.
   آکواریوم بزرگ هانوا همراه با تونل آبی، پارک دلفین ها، نمایش های آکروباتیک و آکواریوم های متعدد درهمین مرکز ساخته شده است.
   هیانگلام معبدی است که در تپه ای مشرف به اقیانوس بین صخره های سنگی کوه گئومو و در میان جزیره ها بنا شده است. در ماه ژانویه، جشنواره طلوع آفتاب هر ساله در این جزیره برگزار می شود و نقطه ایست که گردشگرانی را از سراسر جهان به خود جذب می کند.

 


   دولت کره جنوبي در حال احداث تأسيسات انبارهاي نفتي عظيم در یئوسو است. هدف از اين کار تبديل یئوسو به قطب منطقه اي ذخيره نفت، فراهم کردن فرصت هاي شغلي جديد و اطمينان خاطر از امنيت انرژي است. تأسيسات انبارهاي کنوني نفت در بندر يئوسو توسعه خواهد يافت تا ظرفيت ذخيره آن‌ها به بيست و هشت ميليون بشکه افزايش يابد.
   کره جنوبي در دهانه مسير کشتيراني شمال اقيانوس آرام قرار گرفته و بندر يئوسو با عمق مناسب در مجاورت مراکز صنعتي چين و ژاپن واقع شده است. لذا اين بندر گزينه خوبي براي تبديل شدن به قطب انبارهاي نفتي به شمار مي رود. در نخستين مرحله از اين طرح با سرمايه‌گذاري سيصد‌ و بيست ميليون دلار، ظرفيت بندر يئوسو به شش ميليون بشکه افزايش مي يابد.