• یک‌شنبه، ۳۱ تیر ۱۳۹۷
  • اوقات شرعی
  • وضعیت آب و هوا

شهردار منتخب یزد در جشنواره شب های تابستان برج میلاد با موضوع یزد شهرمیراث جهانی:یزد برای نقش آفرینی در عرصه جهانی باید خود را آماده یک دیپلماسی فراگیر کند

شهردار منتخب یزد در جشنواره شب های تابستان برج میلاد با موضوع یزد شهرمیراث جهانی:یزد برای نقش آفرینی در عرصه جهانی باید خود را آماده یک دیپلماسی فراگیر کند

دکتر مهدی جمالی نژاد طی سخنانی در این جشنواره که در بخشهای  مختلفی از 13 لغایت 15 شهریور ماه  در محل برج میلاد تهران در حال برگزاری است خاطر نشان کرد: یزد برای نقش آفرینی در عرصه جهانی باید خود را آماده یک دیپلماسی فراگیر کند.

وی گفت : میان جهانی شدن و نقش آفرینی در عرصه جهانی تفاوت های بسیاری است. یزد به عنوان یک شهر جهانی در زمانی می تواند این جایگاه را حفظ کند و نقش آفرینی در عرصه جهانی داشته باشد. فضای رقابتی شدید شهرهای جهانی آنقدر تنگاتنگ است که تنها با یک استراتژی نقش آفرینی وارد معادلات جهانی شویم.

یزد برای نقش آفرینی در عرصه جهانی باید خود را آماده یک دیپلماسی فراگیر کند. برای این آماده شدن دو ابزار مورد نیاز است. نخست احیای سرشت تاریخی این سرزمین و دوم ایجاد پویایی زندگی امروز، که هر دو عامل فوق در کنار یکدیگر شهری رو به آینده را پدید می آورد.

سرشت تاریخی این سرزمین عبارت است از به تسخیر درآوردن اقلیم با همه سختی هایش، رام کردن طبیعت و تبدیل کردن کویر به بهشت زمینی، آمیختن هنر و فن برای ایجاد زیبائی سحرانگیز و آسودگی دلچسب، مهربانی و خلق و خوی متعالی با تلاش و کوشش، پیدا کردن راه حل های خلاقانه برای تسلط بر مشکلات و تبدیل کردن سختی ها به خوشی ها. اینها همه جمع اضدادهایی است که سرشت تاریخی یزد است. امروزه برای رسیدن به یک زندگی مناسب و درخور، احیای این سرشت تاریخی است که با ورود به دنیای مدرنیته کم رنگ شده است.

ایجاد پویائی زندگی امروز عبارتست از ساخت شهری با نشاط که شهروندان در اوج انبساط خاطر، زندگی خوش و خرم را داشته باشند. پویائی یعنی حرکت مدام، یعنی وجود آرامش و لذت برای خلق لحظات خوش که منجر به حرکت شود. حرکتی که هم مایه نشاط است و هم در مسیر توسعه قرار گرفتن است. یزد امروز به راستی چقدر با نشاط است؟ شهروندان چقدر حس خوشی و رضایت از زندگی در این شهر را دارند؟ میل مهاجرت چقدر در شهروندان بویژه جوانان است؟ یزد پویا و با نشاط یزدی است که حس تعلق به شهر از احساس رضایت نشات می گیرد.

وقتی احساس رضایت از زندگی در شهروندان به سطح بالائی رسید، این شهر می تواند پذیرای جهانیان شود. آنها در زمان زندگی در یزد، از احساس رضایت شهروندان یزدی، به قدرت بالای زیستی این شهر پی می برند و یزد را شهری مناسب زندگی می یابند. این شهری است که می تواند نگاه جهان را به سمت خود بکشاند. یزد بی انگیزه و دلسرد، یزد ساکن و درجا نمی تواند مرکز تولید انرژی مثبت باشد. باید همه با هم به روشن کردن موتور پویائی و حرکت توأم با رضایت بپردازیم.

سرشت تاریخی یزد همان نقطه جذب نگاه های جهانی شهر است. همان چیزی است که بافت تاریخی را به وجود آورده و زندگی آرمانی آن دوره های گذشته را رقم زده است. احیای سرشت تاریخی یزد مقدمه ایجاد پویائی می شود و ایجاد نشاط اجتماعی، سوخت موتور احیای سرشت تاریخی است. پس این دو را نمی توان از هم تفکیک کرد. یزدی که با این دو مولفه طراحی و در مسیر توسعه قرار گیرد، می تواند در عرصه جهانی نقش آفرین شود. نظر جهانیان را به سمت خود جلب کند و به دنیا الگو معرفی کند. نقاط پر انرژی درون خود ایجاد کند و به گردشگران انرژی ببخشد. وارد دیپلماسی فعال شهری شود و خواهرخوانده های بسیاری برای خود پدید آورد و خلاصه اینکه در معادلات گردشگری جهانی، بازیگر جدی شود.

شهر باید همسان با مولفه های زیرساختی لازم برای جهانی شدن گردد. شهر جهانی باید پذیرش جهانی داشته باشد
مجموعه مدیریت شهری و کلیه نهادهای دولتی و مردمی دست در دست هم باید مولفه های شهر جهانی را تدوین کنند و با تلاشی هماهنگ شهر را آماده پذیرش جهانی کنیم.

شناخت درست ظرفیت های شهر و محدوده های یک شهر جهانی با خلاقیت و ایده های بومی، یزدی ترسیم می کند که در عین جهانی بودن، شخصیت منحصر به فرد خود را دارا است.

باید بسیج قوای فکری را داشته باشیم که یزد جهانی را بازطراحی کنیم.