• چهارشنبه، ۲۷ تیر ۱۳۹۷
  • اوقات شرعی
  • وضعیت آب و هوا

باید پیوستگی یزد گذشته با یزد حال و یزد فردا برقرار باشد

باید پیوستگی یزد گذشته با یزد حال و یزد فردا برقرار باشد

محمدرضا عظیمی زاده در مراسم افتتاحیه نخستین همایش ساخت و ساز سبز تأکید نمود که باید پیوستگی یزد گذشته با یزد حال و یزد فردا همیشه برقرار باشد.

 

شهردار یزد در مراسم افتتاحیه نخستین همایش و مجموعه کارگاههای آموزشی ساخت و ساز سبز که در روزهای چهارم و پنجم مرداد ماه در باغ دولت آباد برپاشده، همزمانی برگزاری این همایش با ثبت جهانی را به فال نیک گرفت و گفت: یزد متعلق به همه جهان و یک میراث جهانی است و شناسنامه، فرهنگ، تاریخ و تمدن ایران شهری می باشد.

محمدرضا عظیمی زاده خاطرنشان ساخت: چیزی که یزد را متمایز می کند، سازگاری معماری با اقلیم است به طوریکه معماری و سازگاری آن با طبیعت، اقبال جهان را به این میراث گران بها واداشت.

وی ادامه داد: در واقع این میراث ارزشمند و گران بها باعث شده که ما امروز به یزدمان افتخار کنیم.

عظیمی زاده با اشاره به سنگینی وظیفه ما یزدیها در حفظ این میراث ارزشمند اظهار داشت: هر گونه انقطاع با گذشته، در تمدن امروز یزد باعث شکست می شود و باید پیوستگی یزد گذشته با یزد حال و یزد فردا همیشه برقرار باشد.

شهردار یزد هشدار داد که به هیچ عنوان نباید این پیوستگی از بین برود و الگوی زیستی که در یزد وجود داشته باید عیناً حفظ شود.

وی مبنای زندگی در یزد را برپایه صلح، مسالمت جویی، همزیستی ادیان و تمدن ها دانست و این همزیستی مسالمت آمیز را یکی از بخش های تمدن و از ارزشهای شهر یزد و میراث آن معرفی کرد.

محمدرضا عظیمی زاده گفت: امروز ما بی حساب و کتاب در مصرف انرژی زیاده روی می کنیم و هیچ عاملی موجب صرفه جویی ما در انرژی نمی شود، هر جور دلمان خواست، ساخت و ساز می کنیم و فکر نمی کنیم که انرژی لازم برای نگه داری این ساختمان ها از کجا باید بیاید.

شهردار اولین شهر ایرانی ثبت شده در فهرست میراث فرهنگی ادامه داد: وقتی به گذشته رجوع می کنیم می بینیم که یزدیها اصلاً به انرژی های بیرونی وابسته نبودند و تنها راه صرفه جویی انرژی و مدیریت بهینه مصرف، برگشت به طبیعت و سازگاری با آن می باشد.

وی اظهار امیدواری نمود همایش ساخت و ساز سبز مبنای این تفکر قرار بگیرد و شروعی باشد برای ارائه راهکارهای مناسب و منطقی جهت استفاده بهینه از طبیعت و الگوگیری از روش هایی که گذشتگان ما با درایت، تدبیر و علم و دانش به آن رسیده بودند.